BLOG

Akcia alebo reakcia. Čo rozhoduje pocity alebo hodnoty?

Nosíte si svoje počasie v sebe? Alebo je vašim radcom nálady predpoveď počasia?

Keď slnko svieti máme energiu, hneď ráno stihneme veľa vecí. Pospevujeme si melódiu. Zákazníci reagujú pozitívne. Cítime sa dobre. Všetko sa deje samo. Potom sa zrazu ochladí. Slnko sa zatiahne za oblaky. Je menej svetla. Počas dňa dokonca i zaprší. Naša nálada sa zmení. Sme zachmúrení. Nič sa nám nedarí. Hneď ráno vstávame s negatívnymi myšlienkami: „To zas bude deň.“ Čo, ak v skutočnosti nezáleží na tom, či prší alebo svieti slnko? Čo, ak svoje počasie si nosíme v sebe? Ako sa môžeme rozhodnúť?

Akcia ako odozva našich hodnôt

Naše vlastné počasie sme my a naše nastavenie hodnôt. Pozrite sa na hodnoty z blízka. Patrí medzi ne urobiť kvalitnú prácu vo svojom poslaní? Potom budete efektívne a kvalitne tvoriť vo svojej práci bez ohľadu na to, či zrovna vonku svieti slnko alebo leje ako z krhly, padajú tanky alebo je vonku chumelica. Ako je to možné? Stanete sa proaktívnymi ľuďmi. Títo ľudia si nosia svoje počasie v sebe.

Čo znamená byť proaktívny? Často sa to zamieňa s popisom byť iniciatívny. To je však len polovica pravdy. Je to oveľa viac. Základom je prevziať zodpovednosť za svoj život. Náš život nie je výsledkom okolností, v ktorých sa momentálne nachádzame. Odvíja sa od našich rozhodnutí, ktoré si volíme tu a teraz. Môžeme sa rozhodnúť, ako sa necháme ovplyvniť všetkým okolo, čo sa s nami deje.

Zodpovednosť sa z latinčiny skladá z 2 slov. Response a ability. Response je odozva, ability je schopnosť. Zodpovednosť je schopnosť si vybrať odozvu, resp. reakciu. Proaktívny človek si uvedomuje túto možnosť voľby. Okolnosti a podmienky, do ktorých sa dostal, na neho nemá žiadny vplyv. Jeho správanie sa odvíja od vlastnej vedomej voľby nie životných podmienok. V skratke záleží mu na jeho hodnotách nie pocitoch. Niektorí ľudia si myslia, že proaktívny znamená ctižiadostivý, alebo agresívny. Avšak proaktívny človek je bystrý človek, riadi sa vlastnými hodnotami. Dokáže sa orientovať v realite. Vie, čo je treba skutočne urobiť.

Občas sa nám stane, že i keď máme proaktivitu vrodenú, náš život sa stane závislý na sociálnej podmienenosti.

Napríklad:

„Musím ísť do práce.“

Musíš alebo chceš?

„Naozaj musím. Inak nebudem mať z čoho zaplatiť účty.

Čo sa stane, ak nepôjdeš do práce?

Vyhodia ma z práce.

Ako by sa Ti to páčilo?

No nepáčilo, ani trochu. Nechce sa mi hľadať novú prácu. Som v nej spokojný.

Rozhodol si sa, že pôjdeš do práce, pretože chceš zostať v tejto súčasnej práci.

Konaním rozvíjame a posilňujeme vnútornú silu, preto je dôležité viac konať než reagovať.

Môže sa to stať jedine vtedy, ak sa preto vedome rozhodneme. Alebo sa prispôsobíme našim životným podmienkam, lebo tak sa veci prirodzene vyvíjajú. A prenecháme im vládu nad nami. Nechame sa nimi ovplivniť. A začneme jednať reaktívne. Ako hovorí Eleanor Rooseveltová: „Nikto vám nemôže ublížiť, ak mu to nedovolíte.“ A ešte zmyslupnejšie to povedal Ghandi: „Nemôžu vám vziať sebaúctu, ak sa jej nevzdáte.“

Reakcia ako odozva reaktívnych ľudí

Opakom proaktívneho človeka je reaktívny človek, človek s reaktívnym správaním. Na správanie tohto človeka má vplyv fyzické prostredie. Napríklad v úvode spomínané počasie. Okrem počasie to môže byť sociálne prostredie.

Povedal vám šéf: „Si šikovný, perfektne sa Ti to podarilo. “ Cítili ste sa výnimočne, dobre. O mesiac ten istý šéf reagoval na súčasný vývoj obratu: „Hele Pepo, co s tím uděláš. Ujíždí Ti vlak. Snaž se!“

Vaša nálada povadla. Oči posmutneli. Sklonili ste hlavu. Najradšej by ste sa zahrabali do piesku. Nie je to koniec sveta. Vaše emócie sa sústreďujú na správanie okolia (šéf, kolegovia, rodina, známi), sú tak rozstrelené, že nepočúvajú vaše hodnoty, ale hodnoty a nálady ostatných. Podľahli ste im. Slabosti ostatných okolo majú vplyv na váš vlastný život.

Esenciou alebo motorom reaktívnych ľudí sú pocity, okolnosti, podmienky a prostredie. Vaše úsilie sa zameriava na vaše záujmy. Majú radi, ak kolegovi nejde napríklad: studené navolávanie, vyjednávanie so zákazníkom alebo plánovanie služobiek. Zameriavajú sa na slabosti ostatných, problémy vo svojom okolí, okolnosti, ktoré nemôžu nijak ovplivniť. Sprevádza ho obviňovanie, výčitky a výsledkom je, že sú obeti okolností alebo jednaním okolia. Výsledkom je negatívna energia a zmenšovanie ich vplyvu na okolnosti.

Pár slov na záver…

„Som tým, kým som, v dôsledku rozhodnutí, ktoré som urobil.“ Priznajte si jednoducho otvorene a úprimne.

Môžeme si slobodne vybrať to, čo urobíme. Čo si naozaj nemôžeme zvoliť sú dôsledky z našich činov. Dôsledky podliehajú prirodzenému zákonu. Jednoducho vysvetlené. Môžete sa rozhodnúť postaviť na horu a skočiť, ale nemôžete rozhodnúť, ako to dopadne, keď dopadnete dolu.

Môžete sa rozhodnúť podviesť zákazníka pri obchodnom jednaní. Zatajiť mu nejakú skutočnosť. Nečestné jednanie bude odhalené alebo nie. Prirodzené dôsledky pre náš charakter sú jednoznačne dané. Naše správanie ovládajú princípy. Ak sa správame podľa nich sú dôsledky nášho správania pozitívne.

Odozva na pochybenie, má vplyv na to, čo sa stane ďalej. Môžete chybu okamžite priznať, napraviť ju. I tak nemôžete ovplyvniť, čo nastane potom. Čo rozhoduje je, že si uchovávate silu, o ktorú by ste inak prišli. Otvorené, úprimné zdravé sebavedomie obchodníka sa vždy vyplatí.

Ako sa dnes rozhodnete konať?

Volám sa Aneta Babušová. Navigujem obchodníkov a online podnikateľov k zdravému sebavedomiu v predaji, aby dosahovali výsledky.

Poznáte signál, kedy jednáte proaktívne a kedy reaktívne?

Nie. Objednajte sa na konzultáciu. Pozrieme sa na to spoločne.

Doprajte si každý mesiac kvapku zdravého obchodníckeho sebavedomia so mnou

Prihláste se na odber newslettera