BLOG

Darujte sebe na Vianoce pochopenie. 5 rolí obchodníka. Aký ste vy?

Počuli ste už niekedy o rôznych štýloch predaja. Presnejšie predajných rolách? Celkom 5 rokov pozorne sledujem rôzne triky, typy stratégie predaja. Najmä, ak niekto príde s niečim novým. Súčasne som k predajným stratégiám pridala koučing. A v koučingu posúvam klientov do neznáma. Hovorí sa tomu, že opúšťajú zónu komfortu.

Často som ich posúvala skôr za ich hranice. A potom som pochopila základnú vec. Ak niekto nevie, kým je. Len ťažko bude robiť pracovné aktivity podľa seba. Ak ich nerobí podľa seba, tak defacto nie je v súlade. A ak nie je v súlade nežije vlastný život a nepozná sám seba.

A jedným zo spôsobov milí „salesáci“ je spoznať samého seba. Existuje mnoho možností. Od testov osobností, cez koučing či terapiu a rôzne seberozvojové kurzy.

Ja vám v tomto dnešnom príjemnom čítaní chcem priblížiť 5 predajných osobností. Je to farmár, opravár, predavač, lovec a hybrid. Ste pripravení? Ideme na to.

5 obchodníkov. Aká predajná rola obchodníka vám presne sadne?

5 obchodníkov v rade a každí je iní. Má iné prednosti, silné stránky a samozrejme i slabé stránky. Vďaka seba poznaniu vie presne, ktoré silné stránky rozvíjať a podporiť.

Opravári

Cítite sa pohodlne pri jednaní s ľuďmi s podobným obchodným zázemím a technickými znalosťami? Zdravím vás milí opravári. Neznamená to, že pôsobíte ako skutočný opravár či hodinový manžel. Je to skôr označenie, že u vás dominujú technické, technologické či analytické zručnosti. Napríklad stavbár sa radšej porozpráva so stavbárom či stavby vedúcim. Účtovník bude radšej jednať s účtovníkom. Tým ukáže svoje vynikajúce technické, analytické schopnosti. A jednoducho dokáže „opraviť“ problém druhej osoby.

Predajcovia

Vždy vám hovorili, že ste úžasní. Vždy každému skvele pomáhate. Vítam vás milí predajcovia. Vašou najsilnejšou stránkou je pomáhať druhým. Či už zákazníkom alebo známym. Ste priateľskí, orientovaní na služby a pohostinný. Tieto prídavné mená vás presne vystihujú. Orientujete sa skôr na ľudí, nie na problém. Ak však zákazník upozorní na problém a vie, čo chce s radosťou mu s ním pomôžete. Interný predaj je vaše druhé meno. Cítite sa v ňom ako ryba vo vode. Trpezlivo čakáte, kým zákazník nakúpi. Netlačíte na neho.

Lovci

Je vašou hybnou silou hľadať ďalší nový zlom či obzor? Je mi cťou milí lovci. Neustále z diaľky pozorujete, čo bude ďalej. Vynikáte jednoducho kvantitou. Vaša mentalita, vaše druhé meno je „ísť a získať“. Dôverujete najmä plánom. Ste ako správny lovec, ktorý má osvedčené a priamočiare metódy získania koristi (obchodu). Ste takí hrdinovia, odvážni, rozhodní a úprimní v snažení. A v uzavretí obchodu. Dokážete uspieť a nepotrebujete podrobné záznamy či prebytočnú byrokraciu.

Farmári

Vyznačuje sa váš štýl tímovým, technickým či poradenským predajom? Poznávate sa milí farmári. Ste majster v tom, aby chod obchodu bol hladký a plynulý. Máte úžasnú kapacitu fantázie, snov a kreativity. Vaše zasiate semienka sú v úrodnej pôde. Prosperujú, ak ich udržiavate a staráte sa o ich príležitosti. Semienka sú v tomto prípade vaši zákazníci. Tiahnete k tomu, že radšej počkáte, ako sa situácia so zákazníkmi vyvinie. Pracujete výkonne a starostlivo pri udržiavaní a prehlbovaní doterajších vzťahov so zákazníkmi.

Hybridy

Už vás niekto niekedy nazval jednorožcom? Áno, ste to vy, milé hybridy. Ste empatický a spoločenský zároveň. Orientácia na ľudí je vašou silnou stránkou v každom smere. Emócie jednoznačne netvoria vašu osobnosť. Bravúrne ich zvládate. Milujete rýchle pracovné tempo. Cítite sa v ňom ako na koni. Vašim hnacím motorom je pocit naliehavosti. A nič vám nebráni do toho ešte zapojiť pocit rozmanitosti v predaji. Myslenie out of the box vás plne vystihuje. Škatuľky nosia iní, ktorým to prináša osoh.

Napriek mnohým výzvam v predaji, modely alebo štýly predaja sú tu pre vás. Aby vám pomohol nastaviť opakovateľný proces, ktorý prinesie nové ponuky, dopyty, či spolupráce.

Ktorá z predajnej role je pre vás ako šitá na mieru? Poznali ste sa? Ak nie nevadí. Svoju predajnú rolu môžete zistiť i testom.

Jednoduché pravidlá pre vás milí obchodníci

Ako zvládnuť každú osobnosť obchodníka. Pripravila som pár jednoduchých pravidiel:

  1. Rešpektujte svoju osobnosť. Ak viem, v čom vynikám oveľa lepšie môžem využiť svoj potenciál a dosiahnuť úspech v predaji.
  2. Upravte svoj predajný model podľa osobnosti obchodníka a odvetví, v ktorom pôsobíte.
  3. Uzatvárajte kvalitnejšie obchody a budujte dlhodobejšie vzťahy.
  4. Šetrite čas a predídete zahlcovaniu bezpredmetných informácií, neustálemu vzdelávaniu.
  5. Posuňte svoje silné stránky za hranicu komfortu.
  6. Verte v seba.
  7. Choďte do akcie!

Premýšľate, ako posunúť svoju osobnosť salesáka (obchodníka) ďalej? Chcete sa na to pozrieť podrobnejšie? Napíšte mi a dohodneme sa.

Chcete to vedieť hneď. Objednajte sa.

Doprajte si každý mesiac kvapku zdravého obchodníckeho sebavedomia so mnou

Prihláste se na odber newslettera